Usjevi i zasadi u nekoliko sela južnog dijela Brčko distrikta stradali su u potpunosti.
Usljed neveremena 8. jula, velike količine grada sručile su se u sela Maoča, Rahić, Ćosete, Čande, Palanka, Ograđenovac, Brka, Skakava i druga.
Trud koji ovdašnji proizvođači ulagali od ranog proljeća nestao je u svega desetak minuta. Prizori koje su zatekli na njivama, ostavili su ih bez riječi – polomljene stabljike, uništeni plodovi, isprevrtane folije i uništeni plastenici svjedoče o silini nevremena.
Na fotografije i video zapise koje s nama dijeli Hakija Muratović iz Palanke, a koji se bavi proizvodnjom lubenice i bundeve, čovjek ne može ostati imun.
“Imam lubenicu u plasteniku na površini od 1,35 duluma i ona mi je ostala neoštećena, ali je plastenički najlon izbušen. Radi se o hibridnim sjemenima lubenice Misiri, Farao i Remeta koja su znatno skuplja”, navodi za Agroklub Hakija.
Berba šljive počela je juče, a na svu sreću, te parcele nisu bile pogođene nevremenom, kao ni zasad lubenica na površini od pet duluma. Štetu je pretrpjela manja parcela od jednog duluma, dok je led uništio i pet duluma pod bundevom za sjemenke.
“Šta da se radi ovo je nešto na što se ne može uticati ima i gorih slučajeva sa mnogo većom pričinjenom štetom” skroman je Muratović.
Video OVDJE
Među poljoprivrednicima koje je nevrijeme teže pogodilo je mladi proizvođač Emin Nišić iz Brke, koji već četvrtu godinu posluje u okviru programa samozapošljavanja Vlade Brčko distrikta. Njegova situacija je dodatno otežana jer ima stalne mjesečne troškove za vođenje firme.
Grad je u potpunosti uništio njegove zasade lubenice na 1,5 hektara, soju na dva hektara i četiri duluma bundeve. Kako kaže, šteta je totalna, a oporavak neizvjestan.
Teške gubitke pretrpio je i Muzafer Husejnović iz Palanke, čije površine ukupno obuhvataju oko dva hektara. Snažno nevrijeme pogodilo je njegovo imanje juče oko 11:20 sati, a grad veličine teniske loptice doslovno je uništio sve kulture.
“Ništa se ne može spasiti. Oštećenu lubenicu dijelim komšijama, ali sve što je uloženo, trud, vrijeme i novac je izgubljeno”, kaže Husejnović.
Na plasteniku površine 400 metara kvadratnih najlon je potpuno probijen, dok su jagode na površini od jednog duluma pretrpjele stopostotnu štetu. Posebno je bolno to što je u taj zasad prethodno postavljeno 12.000 čašica. Osim usjeva, stradali su i objekti u domaćinstvu – oštećena je fasada kuće, prozori i roletne.
Još jedan proizvođač, Sahbo Džanić iz Ćoseta, ostao je bez kompletne berbe šljive na površini od 1 hektar, koja je u narednim danima trebala biti ubrana. Šteta je, kako kaže, 100 posto. Uz to, potpuno su uništeni i zasadi lubenice i dinje na 0,5 hektara, kao i plastenik od 600 m² u kojem je uzgajao paradajz. Najlon je uništen, a očekivani rod smanjen za oko 40 posto.
Organizovani mještani iz pogođenih sela južnog dijela Brčko distrikta uputili su apel svim stanovnicima da prijave štetu na broj 121, bez obzira na to da li je riječ o poljoprivredi, domaćinstvima ili imovini.
Izuzetno je važno da svaka šteta bude evidentirana, jer bez službenih prijava neće biti moguće pokrenuti proceduru za proglašenje elementarne nepogode, poručuju mještani, uz molbu da se ova informacija što više dijeli putem društvenih mreža i lokalnih grupa.
Dok se prikupljaju podaci i pristupaju terenu, i dalje pristižu fotografije i videosnimci iz pogođenih sela, pretužni prizori razorenih polja, slomljenih stabljika i uništenih nasada. Teško je ostati ravnodušan i ne suosjećati s proizvođačima kojima je u samo nekoliko minuta uništeno ono što su mjesecima gradili i s nadom njegovali.
Banjaluka.net
Podjeli: