Novinarski transferi: „Alo“ „Novosti“, ko su pritoke „Une“?

Oktobar je, počinje sezona kiša, ali i novinarskih transfera! Banja Luka ne pamti burniju medijsku jesen. Novinari mijenjaju redakcije svakodnevno, a sve je počelo otvaranjem nove regionalne televizije čije će sjedište biti u Banjoj Luci.

Uspostavljanje buduće regionalne televizije „Una“, koja je spektakularno najavljena na ovogodišnjem Weekend Media festivalu u Rovinju, uveliko je u toku. Centrala „Une“ će biti u Banjoj Luci, a veliki dopisnički centri su oformljeni u Beogradu i u Zagrebu.

Dio „Unine“ ekipe su Haris Džinović, Andrija Kuzmanović, Ivana Paradžiković, Josip Šarić, Frano Ridjan, Maja Bajamić, Stefan Bundalo, Dejana Rosuljaš. Krenuo je lov i na novinarsku ekipu i već sada je jasno, kako je nedavno pisao „Nacional“, da „Una“ novinare i saradnike pridobija astronomskim platama koje vrtoglavo nadmašuju uobičajene plate televizijskih novinara u regiji.

Posao na „Uni“ je ponuđen gotovo svim banjalučkim novinarima, ali je malo onih koji su ga prihvatili. Na „Unu“ je sa Federalne televizije prešla Lejla Džin, a potom je N1 napustila Anđelka Marković. Posao na „Uni“ je ponuđen i novinarima BN televizije, ali su ga oni odbili. Ipak, BN televizija je u kratkom roku ostala bez tri novinara, jer su otkaze dali Danina Milaković, Vladimir Kovačević i Karlo Varga. Kovačević će biti banjalučki dopisnik Televizije srpske dijaspore sa sjedištem u Minhenu, koju je osnovao Dalibor Višić. 

„Nezavisne novine“ su ostale bez urednika društva i šefa dopisničke mreže Vesne Iliktarević koja je prešla u Agenciju „MINT“. „Glas Srpske“ je ranije napustila mlada novinarska nada i najbolji poznavalac crkvenih i crnogorskih prilika u svijetu sedme sile Aleksandar Stojanović koji je postao glavni i odgovorni urednik portala insajder.in. Izvori bliski našem portalu kažu da Stojanović traži izlaz iz ovog u drugi portalski pakao.

Nedavno je „sa radom“ počeo i portal „aloonline.ba“, izdanje srpskog tabloida za BiH. „Alo“ je krenuo agresivno u lov na novinarsko meso, a sa „Info mreže“ koja u svom sastavu ima 11 lokalnih portala, u „Alo“ su prešli Dijana Lipovčić Macura i Tamara Bogunović. Odgovorni urednik „Aloa“ u BiH je bivša glavna i odgovorna urednica modnog magazina „Chic“ Milana Dukić.

„Večernje novosti“ će uskoro dobiti portal za Republiku Srpsku. Šef dopisništva „Novosti“ u Srpskoj Srđan Mišljenović kaže da je portal u pripremi, da će biti aktivan u narednom periodu i da će ekipa ovog medija svakako biti pojačana u „ljudstvu i materijalu“.

„Bloomberg Media“ i „Mtel Swiss“, emiter u većinskom vlasništvu Telekoma Srbija, nedavno su najavili sporazum o pokretanju prve panregionalne multi platforme sa biznis vijestima za jugoistočnu Evropu sa centrima u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji i Sjevernoj Makedoniji. Nema sumnje da će i ovaj mediji privući mnogo novinara.

U Srpskoj je prisutna i Televizija Melos čije se sjedište nalazi u Kraljevu i Novom Sadu. Njihov dopisnik iz Banje Luke je dojučerašnji glavni i odgovorni urednik ELTA televizije Dejan Rakita. Emisiju „BiH nije u NATO, ali je NATO u BiH“ na portalu banjaluka.net vodiće nekadašnja prva „amplituda“ i prvi „apostrof“ Srpske Vedran Škoro koji je svojevremeno sa ATV-a prešao u „Elektroprivredu“.

Dobrog novinara morate dobro platiti

Novinar Vladimir Kovačević za naš portal kaže da su novinari u RS generalno loše plaćeni. Veće plate, dodaje on, imaju voditelji i spikeri, dok novinari koji nose glavu u torbi imaju zaista loše plate. Novinari, ističe Kovačević, moraju da rade po nekoliko poslova da bi preživjeli.

- Sreća je pa dobri novinari mogu da rade po nekoliko poslova ali to nije dobro, jer onda trpe priče koje ne budu adekvatno istražene zato što novinar ne može da im posveti potrebnu pažnju. Dobro je da se otvaraju mediji, iako nije dobro da se otvaraju svakakvi mediji i dobro je da ima više mogućnosti za novinare – kazao je Kovačević.

Lako je, kaže on, zadržati dobrog novinara - morate ga pristojno platiti, dati mu mogućnost da se razvija i s vremena na vrijeme podilaziti njegovoj sujeti s obzirom na to da su dobri novinari sujetni.

- Šalu na stranu kao i u svakom poslu morate platiti dobrog radnika ukoliko vam treba i ukoliko želite da ga zadržite. Danas, doduše, svako može biti novinar. Živi smo svjedoci toga, ali na žalost sve je manje istinskih novinara – rekao je Kovačević.

Glavni i odgovorni urednik „Nezavisnih novina“ Sandra Gojković Arbutina smatra da je konkurencija dobra i treba da je ima, jer je to i najbolji način da se poboljša i unaprijedi status novinara i u redakcijama, ali i u društvu generalno.

- Međutim, redakcijama i urednicima nisu problem samo novi mediji ni konkurencija. Problem je u sve većoj težnji i želji novinara da izađu potpuno iz ovog posla koji vas melje i ispljune na kraju dana i onda trpi i porodica i privatni život – kazala je Gojković Arbutina.

Posao novinara, kaže ona, ne prestaje na kraju radnog dana, niti ima određeni početak tog dana. To je stil života i razmišljanja. Neprestano ste zadubljeni u vijesti, informacije, dostupni, što iscrpljuje do tačke da odlučite da pobjegnete u mirne vode sa jasnim granicama.

- Nedavno sam bila na FPN i pitala sam studente žurnalistike ko želi da se bavi novinarstvom i od njih tridesetak - javilo se dvoje, troje. Vide se u nekim drugim vodama. Zato su novinari koji su i dalje strastveni, ozbiljni, studiozni, zagriženi u posao, žive ga i žele da rade najjači resurs -  platite ga pristojno i omogućite mu dobre uslove i zdravu radnu atmosferu i neće bježati u one mirne vode – rekla je Gojković Arbutina.

G. Dakić

Tagovi: