Javna rasprava u predmetu "Kovačević", šta će biti argumenti Srpske

Pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu danas je počela javna rasprava u predmetu "Kovačević" kojoj prisustvuje ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović.

Sud je prošle godine presudio da je Slaven Kovačević diskriminisan jer kao stanovnik Federacije BiH ne može da bira srpskog člana Predsjedništva i da ima etnička i teritorijalna ograničenja pri izboru delegata u Dom naroda Parlamentarne skupštine.

BiH se preko agenta žalila na presudu, koja duboko zadire u Ustav BiH i mijenja njeno dvoentitetsko uređenje ukoliko bi bila provedena.

Zbog potencijalne opasnosti po Republiku Srpsku, Vlada Srpske je na glavnu raspravu poslala ministra Bukejlovića.

- Pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu danas ćemo u predmetu "Kovačević" koristiti dokaze koje smo prikupili u međuvremenu. Smatram da će biti od ključnog značaja za sud i da će ih oni uzeti za u razmatranje prije odlučivanja - rekao je za RTRS ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović.

Dodao je da će uzimanje statusa, odnosno utvrđivanja statusa žrtve, neiskorištavanje domaćih pravnih lijekova i još nekoliko argumenata koje će biti možda i presudni da Sud možda i promijeni svoju odluku u odnosu na prvostepenu.

Naglasio je da postoje određena pitanja koja će potencirati kroz cijelu javnu raspravu pred Velikim vijećem, koje broji 17 sudija, u odnosu na prvostepeno vijeće u kojem, je odlučivalo sedam sudija.

Ministar pravde u Savjetu ministara Davor Bunoza rekao je za RTRS da je informisan da će i hrvatski član Predsjedništva Željko Komšić biti danas u Strazburu.

- Bilo bi normalno da je član Predsjedništva na strani BiH, tima koji brani Ustav BiH. Mi znamo da nije tako, i onda se postavlja pitanje da li se radi o predmetu koji se odnosi na kršenje ljudskih prava ili ipak o političkom projektu. S obzirom da smo analizirali sve dokaze, rekao bih da ipak radi o političkom projektu sa ciljem stvaranja tzv. građanske, odnosno unitarne BiH. Smatramo da je rasplinjavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma loše, ukoliko svio ne sjednemo i ne nađemo rješenje. Ovo je predmet koji se tiče aktivnog biračkog prava - dodao je Bunoza.

Glas Srpske

Tagovi: