Vlasnicima auto-placeva ova godina donijela neočekivane promjene

Potražnja za polovnim automobilima u gradovima širom Srpske je preko noći pala, osim u Banjaluci gdje, prema riječima trgovaca, ne mogu ispoštovati zahtjeve svih kupaca.

Ova godina počela je loše trgovcima četvorotočkaša u većini lokalnih zajednica koji lani nisu, kako kažu, mogli nabaviti polovnih automobila kolika je bila potražnja.

Vlasnik bijeljinskog auto-salona “Spid” Zoran Savić istakao je za “Glas Srpske” da ove godine ponuda nikad nije bila bolja, ali da kupaca gotovo i nema.

– Prošla godina nam je bila jedna od boljih, zbog čega smo od ove još više očekivali. Međutim, u prethodna dva – tri mjeseca prodaja je skliznula za najmanje 20 odsto. Šta je razlog, nisam siguran, samo znam da nisu cijene, jer su one otprilike ostale na prošlogodišnjem nivou – kazao je Savić.

Dodao je da u ponudi imaju veliki izbor polovnih automobila mlađih od pet godina.

– Kupci uglavnom biraju automobile u vrijednosti od 10.000 KM, mada nađe se i koji kupac za ona malo skuplja – rekao je Savić.

Situacija nije ništa bolja ni u Posavini gdje trgovci muku muče da prodaju ono što su nabavili.

U derventskom auto-salonu “Braća Đukić” ističu da u prva dva mjeseca kupaca takoreći nije ni bilo, dok se potražnja za automobilima polako počela buditi u martu i aprilu.

– Cijene polovnih automobila su iste, možda čak i niže u odnosu na prošlu godinu. Međutim, situacija se sada malo popravlja, možda zato što smo proširili ponudu, nismo više fokusirani samo na njemačka vozila, nego uvozimo i francuske automobile za koja su klijenti često pitali – rekla je menadžer prodaje u ovom salonu Branka Knežević, dodajući da potražnja još nije ni blizu kakva je bila prošle godine.

Kod izbora automobila iz njihove ponude Kneževićeva kaže da nema pravila.

– Na placu nemamo nijedno vozilo ispod 10.000 maraka. Neka prosječna cijena vozila, koja kod nas ide, je 20.000 maraka. „Golfovi“ kod nas sada gube na popularnosti, sve se više traži “sitroen” i “pežo” – istakla je Kneževićeva i dodala da je najstarije vozilo u njihovom salonu 2018. godište.

S druge strane, trgovci automobilima na području Banjaluke zadovoljno trljaju ruke. Prema njihovim riječima, prije da manjka vozila nego kupaca.

Rukovodilac poslovnice auto-salona “Kramar” u Banjaluci Slavko Gašparević kazao je da oni ove godine u odnosu na lani bilježe rast potražnje za vozilima.

– Potražnja iz godine u godinu raste, bez obzira na krizu i druge turbulencije u društvu. To se može zaključiti i iz broja automobila koji se vide na putevima u Banjaluci – kazao je Gašparević.

Dodao je da su cijene manje-više iste kao prošle godine, te da značajnog pojeftinjenja nema na vidiku.

– Inflacija je uradila svoje, cijene novih automobila su u stalnom porastu, koje silom prilika prate i polovna vozila – rekao je Gašparević, dodajući da u ponudi imaju vozila čije cijene idu od 20.000 maraka pa nadalje.

Kupaca ne manjka ni na auto-placu „Das auto“ u Banjaluci. Prema riječima vlasnika Dragana Ilibašića, problem je nabaviti dobar i povoljan automobil u inostranstvu.

– Automobili u inostranstvu su znatno poskupjeli, mada mi nismo nešto mnogo odstupali od prošlogodišnjih cijena – rekao je Ilibašić.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, od januara do kraja marta je uvezeno više polovnih, a manje novih automobila u odnosu na isti period prošle godine.

Za tri mjeseca ove godine BiH je uvezla 19.376 polovnjaka, za 1.714 više u odnosu na isti period lani. Kada je riječ o novim vozilima, ove godine stigao je 2.251 četvorotočkaš, što je 380 manje nego lani.

Glas Srpske

Tagovi: