Banjalučanima gljive zamalo došle glave

Za deset dana je zbog trovanja gljivama u bolnici završilo 29 pacijenata, dok je čak njih šest bilo u životnoj opasnosti. Poslednjih dana brojni građani odlučili su se za berbu gljiva kojih, zbog čestih kiša, u oklonim šumama ima u izobilju.

Kako bi obezbijedili malo hrane za zimu, u pohod na gljive krenuli su i oni koji se u njih ne razumiju. Dodatni motiv bila im je i dobra otkupna cijena, koja je čak i do 20 KM po kilogramu.

Tako su Banjalučani prvo zbog gljiva pohrlili u šume, a ubrzo i u bolnice, pa je na Univerzitetskom kliničkom centru RS tokom prošle sedmice zbog trovanja gljivama bilo zbrinuto 29 pacijanata.

Val trovanja nije poštedio ni decu, ni one starije građane. Najmlađi pacijent bilo je dijete od osam godina, a najstariji je imao 75.

Čak šest njih, od 29 koliko je završilo na UKC, bilo je smješteno u Klinici za intenzivnu medicinu za nehirurške grane, gdje su se borili za život.

“Trenutno je u ovoj klinici hospitalizovan još jedan pacijent, a njegovo zdravstveno stanje je trenutno stabilno, te zbog daljeg liječenja i praćenja ostaje u našoj ustanovi. Ostali pacijenti su stabilnog zdravstvenog stanja i urednih laboratorijskih nalaza, pa su upućeni na kućno lečenje”, objašnjava zamjenica načelnice u Klinici za infektivne bolesti, dr Gordana Marčeta.

Ona dodaje da trovanje, na svu sreću, nije ostavilo značajnije posljedice na zdravlje većine pacijenata koji su pušteni kući.

Zhvaljujući banjalučkim ljekarima, ono najgore je izbjegnuto, a osim Banjalučana koji su bili najbrojniji, među pacijentima je bilo i onih iz Laktaša, Gradiške, Čelinca, Prnjavora, Kozarske Dubice, ali i Prijedora.

Ni sami ljekari za ovaj fenomen nemaju objašanjenje, jer prošle godine u ovo vrijeme uopšte nije bilo pacijenata koji su se otrovali gljivama.

Za razliku od ljekara, oni koji gljive beru već godinama, kažu da su ljudi olako shvatili to što su ove godine dobro rodile, te odmah vidjeli način da malo zarade.

Međutim, da berba gljiva nije nimalo naivna zna Banjalučanin Jovo Jovanović, koji je za vikend sa svojom porodicom išao u berbu.

“Otrovne gljive ne jede ni puž i ubrzo nakon branja one mijenjaju boju. To je prva vodilja za onog ko dobro ne poznaje gljive. Za one koje nismo 100 odsto sigurni da su jestive ne beremo, a treba znati i da se sve jestive gljive isto ne pripremaj”, priča Jovanović.

(Blic)

Tagovi: